Kaip metaforinės asociatyvinės kortelės gali padėti įveikti distresą?

Straipsniai

 „Žmogus guli užsikniaubęs ant stalo, nieko nenori ir negali daryti. Jį puola  paukščiai, neaišku, tikri ar jo įsivaizduojami. Žmogus jaučiasi bejėgiu. Jaučiasi užspaustu į kampą, vienišu, liūdnu ir su gėdos jausmu (dvi kortelės apačioje kairėje).

Šios situacijos sprendimas atsispindi kortelėje, kurioje žmogus laiko paukštį (gal sužeistą?), jis juo rūpinasi. Tarp jų yra tarpusavio ryšys. Žmogus rūpinasi tiek paukščiu, tiek savimi. O šuo simbolizuoja ištikimybę, visada buvimą šalia – kai reikia ramiai būnant šalia, o kai reikia – ir smagiai padūkstant (kortelės viršuje, per vidurį).

Kelias į šios situacijos sprendimą – ribų brėžimas, laiku pamatymas, kada stresas ima viršų, ir sustojimas. O taip pat – ir viltis, jog situaciją galima pakeisti (dvi kortelės apačioje dešinėje).“

Tai yra fragmentas iš koučingo sesijos, kurios metu aptarėme Linos (vardas pakeistas, dalinuosi su klientės sutikimu) situaciją, kurioje ji patiria stresą bei ieškojome jo įveikos būdų.

Pats stresas, kaip ir daugelis dalykų mūsų gyvenime, mano įsitikinimu, nėra nei gerai, nei blogai. Viskas priklauso nuo to, kaip mes šį reiškinį suvokiame.

Stresas yra ne kas kita kaip… mūsų gyvybė, mūsų vidinė energija, reikalinga kaip atsakas į išorės mums metamus iššūkius.

Kai jaučiamės turintys vidinių galių, išteklių įveikti išorės metamus iššūkius, mes jaučiame eustresą – pozityvią įtampą, kuri mus motyvuoja, kelia malonų jaudulį ir veda į priekį.

Tačiau, kai jaučiame, jog gyvenimo mums metami iššūkiai yra daug didesni, nei mūsų turimi vidiniai ištekliai bei įveikos mechanizmai, tada jaučiame distresą – nemalonią, varginančią, sekinančią įtampą.

Todėl bet kokioje distresinėje – nemalonią įtampą – keliančioje situacijoje yra labai svarbu:

  • sustoti, duoti sau laiko suvokti šioje situacijoje kylančius jausmus, juos pripažinti bei įvardinti. Priešingu atveju gali įsijungti mūsų nekontroliuojamos pulti – bėgti – sustingti reakcijos;
  • nuslūgus emocijoms ramiai apsvarstyti geriausią situacijos sprendimą;
  • jei tai yra pasikartojančios situacijos – atpažinti jas bei turėti įveikos būdų „paruoštukų“;
  • pajausti savo vidinę galią keičiant pačią distresinę situaciją (pvz., anksčiau išvažiuoti į darbą, jei dažnai vėluoju į darbą) arba keičiant požiūrį į situaciją, kurios mes negalime pakeisti (pvz., pranešti kolegoms, jog užstrigau kamštyje ir vėluosiu į darbą). Svarbu jausti, jog situacija yra mūsų rankose – mes ją vienaip ar kitaip galima įtakoti, valdyti ir kontroliuoti!

Ir visada atminkime, jog mes nesame vieni – dažniausiai aplink mus yra žmonės, su kuriais mes galime pasidalinti savo jausmais (kartais tik tiek ir tereikia – kad kažkas mus išklausytų), o prireikus – ir paprašyti pagalbos. 

Reikalingų stiprybių ir galių galime „pasiskolinti“ ir iš savo mylimų augintinių. Pabandykite įsivaizduoti – kokia Jūsų mylimo augintinio galia, stiprybė galėtų Jums padėti įveikti sunkią situaciją? Beje, vaizduotė taip pat gali būti vienu iš distreso įveikos būdų. Tam Jūs galite panaudoti metaforines asociatyvines korteles iš rinkinio GYVŪNAI.

Na, o metaforinės asociatyvinės RESILIO kortelės gali padėti atspindėti pačią distresinę situaciją, ją lydinčius jausmus, mintis bei elgesį. O taip pat ir padėti paieškoti galimų nemalonią įtampą keliančios situacijos sprendimo būdų.

Foto – metaforinės asociatyvinės kortelės iš rinkinių Resilio ir Gyvūnai.

Autorė: Eglė Lisauskaitė (daugiau apie mano paslaugas rasite ČIA).