OH Resilio 99 meniškai nutapytose metaforinėse asociatyvinėse kortelėse yra vaizduojamos mūsų kasdienės situacijos. Kiekvienas iš mūsų šiose kortelėse rastume situaciją, kuri mums kelia stresą. Stresas gali būti pozityvus, įkvepiantis bei motyvuojantis. Lygiai taip pat stresas gali mums kelti nemalonią vidinę įtampą, kai gyvenimas gali atrodyti kaip našta ar nuolatinė kova. Kaip mes susidorojame su stresu labai priklauso nuo mūsų požiūrio į situaciją, mūsų asmeninių savybių bei gebėjimų.
44 kortelėse yra vaizduojami gyvūnai, kurių teigiamos savybės mums gali padėti įveikti kasdienį stresą. Savo kalboje mes naudojame įvairių gyvūnų savybių apibūdinimų, o jos gali padėti įveikti stresą ir tapti atspariais. Šios gyvūnų savybės atspindi platų streso įveikos strategijų pasirinkimą, kuriomis galime pasinaudoti įveikdami stresą.
Kodėl naudojamos kortelės su gyvūnais? Netolimoje praeityje gyvūnai buvo mūsų nuolatiniai palydovai – žmonės ir gyvūnai gyveno, dirbo kartu iki tol, kol įrengimai pakeitė gyvūnų darbą. Tas, kas pažįsta gyvūnus, žino, jog mes vis dar galime mokytis iš jų.
Kai kurias gyvūnų savybes kalboje metaforiškai pritaikome žmogui. Gyvūnai gali tapti mūsų mokytojais – mes galime mokytis iš gamtos ir iš gyvūnų stiprybės. RESILIO kortelėse yra TIK TEIGIAMOS gyvūnų savybės.
RESILIO – lotynų kalbos žodžio resilire esamojo laiko pirmas asmuo. Pažodžiui šio žodžio reikšmė yra Aš atsistatau. Plačiau kalbant: aš esu atspari/-us, aš gebu atsistatyti po sunkaus periodo, aš atgaunu savo pradinę formą ar savo AŠ po spaudimo.
RESILIO kortelės gali pasiūlyti tai, ką mes neigėme ar buvome pamiršę: sąmoningų stresinių situacijų įveikos būdų formulavimą tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.
Alternatyvūs mąstymo būdai, intuityvūs atsakai į iššūkius, kūrybinga naujų sprendimų paieška – RESILIO kortelės gali visa tai pasiūlyti.
RESILIO kortelės gali padėti:
- suvokti ir įsisąmoninti savo vertybes ir idealus, kuriais vadovaujamės kasdieniame gyvenime;
- atpažinti kasdieniame gyvenime kylančius jausmus;
- pastebėti ir įvertinti tarpusavio sąveikas, nuo kurių priklauso sėkmingas bendradarbiavimas;
- išreikšti savo požiūrį, pasidalinti mintimis bei planais;
- pamatyti mūsų veiksmų prasmę;
- įvertinti savo jėgas ir galimybės bei suvokti fizinių ir protinių galių sumažėjimą.
Kaip ir bet kurie kiti OH kortelių rinkiniai, taip ir RESILIO, gali būti naudojamos kartu su kitų OH rinkinių metaforinėmis kortelėmis. Visi OH metaforinių asociatyvinių kortelių rinkiniai yra labai praktiški ir meniškai sukurti įrankiai, kurie gali padėti pamatyti mūsų gyvenimą naujoje šviesoje. Su šiomis kortelėmis galime tiek žaisti, tiek naudoti profesionalaus pagalbos teikėjo kitiems žmonėms darbe (psichologo, psichoterapeuto, soc. darbuotojo, pedagogo ir kt.). OH kortelės gali padėti atskleisti giliausiai slypinčius jausmus, padėti ieškoti naujų, kūrybingų ir lanksčių sudėtingų gyvenimiškų situacijų įveikų. OH korteles galima naudoti dirbant įvairiomis terapinėmis technikomis tiek individualiai, tiek su grupe žmonių.
KAIP NAUDOTIS RESILIO METAFORINĖMIS KORTELĖMIS?
RESILIO, kaip ir kitomis metaforinėmis asociatyvinėmis OH kortelėmis, galime naudotis laisvai, savo nuožiūra. RESILIO kortelės gali papildyti jau naudojamus darbo metodus, šias korteles priderinsite prie darbe iškilusių temų ar aplinkybių.
RESILIO korteles galime rinktis iš atvirų ar užverstų kortelių. Kai renkamės iš užverstų kortelių, mūsų laukia nuostaba ir spontaniškumas. Renkantis iš atverstų kortelių vyrauja mūsų pažintiniai gebėjimai, o tai suteikia mažiau nuostabos, spontaniškumo.
Renkantis iš užverstų kortelių bendra taisyklė yra tokia: užverstą kortelę atverčia ir savo pasakojimą pradeda tas žmogus, kurio yra eilė pristatyti savo kortelę. Tai yra daroma dėl dviejų priežasčių: pirma, tai padeda tiems žmonėms, kurie klausosi pasakojimo, įdėmiai klausytis, o ne kurti savo pasakojimą; antra, taip yra išsaugomas kiekvieno žmogaus spontaniškumas, kai ateina jo eilė pasakoti apie savo kortelę.
RESILIO kortelės gali būti naudojamos asmeniškai, porose ar grupėse. Šias korteles galime laisvai pritaikyti pagal savo poreikius. Jei naudojate asmeniškai, rašykite dienoraštyje, kokį stresą pastebite savo kasdienybėje, kaip jį suvokiate ir įveikiate.
Vienintelis privalomas dalykas naudojantis OH kortelėmis yra OH etiketas arba kortelių naudojimo taisyklės. OH etiketas padeda sukurti saugią aplinką, kuri yra reikalinga atviram, spontaniškam ir kūrybingam bendravimui.
OH ETIKETAS:
- bendradarbiavimas tarpusavyje yra pagrindas; tai nėra varžytuvės;
- būkime spontaniški ir asmeniški, venkime apibendrinimų ir ilgų monologų;
- kiekviena kortelės interpretacija, kiekvienas pasakojimas yra asmeniškas ir subjektyvus, nėra nei teisingų, nei neteisingų interpretacijų;
- kortelės gali būti interpretuojamos ne tik tiesiogiai, pažodžiui, bet ir metaforiniame lygmenyje. Metaforinis lygmuo gali kelti visai kitokias asociacijas nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio;
- kai pasakojame apie savo kortelę, kiti žmonės negali pertraukti mūsų pasakojimo ar jį „taisyti“ bei mums prieštarauti;
- mes turime teisę atsisakyti pasakoti apie savo kortelę – jei pasirinkome netinkamą, galime vietoj jos pasirinkti kitą;
- jei manome, kad kažkurios kortelės mums yra netinkamos, mes jų galime nenaudoti.
METAFORINĖS ASOCIATYVINĖS KORTELĖS PRAKTIŠKAI
- Iš atverstų RESILIO kortelių krūvelės jas imkite vieną po kitos, įdėmiai apžiūrėkite.
Ką matote kortelėse? Kokie jausmai kyla žiūrint į korteles?
Ką žiūrėdami į korteles galite įžvelgti teigiamo, pozityvaus? O kas Jums kelia nemalonią įtampą?
Ar kortelėse pavaizduotas situacijas atpažįstate savo gyvenime?
- Iš užverstų kortelių krūvos imkite jas po vieną ir apibūdinkite tai, ką matote.
Kalbėdami apie savo kortelę, atsakykite į šiuos klausimus: kas yra pavaizduota kortelėje? Ar tai man kelia stresą? Kokio stiprumo stresą man kelia situacija, pavaizduota kortelėje?
Baigus pasakoti apie savo kortelę, kitas žmogus ima kitą kortelę iš užverstųjų krūvos ir taip pat atsako į tuos pačius klausimus.
Įdėmiai klausykitės, ką pasakoja kitas žmogus, nepertraukite jo, nepradėkite diskusijos.
Atkreipkite dėmesį, kaip žmonės skirtingai gali interpretuoti tuos pačius vaizdus ir ko jūs galite išmokti iš kitų žmonių pasakojimų.
- Paskleiskite ant stalo užverstas korteles. Dalyvis pasirenka vieną kortelę, apibūdina ją, atsakydamas į klausimus: kas yra pavaizduota kortelėje? Ar tai man kelia stresą? Kokio stiprumo stresą man kelia situacija, pavaizduota kortelėje?
Vėliau tą pačią kortelę paima kitas dalyvis ir vėl apibūdina, atsakydamas į tuos pačius klausimus. Taip tą pačią kortelę apibūdina visi užsiėmime dalyvaujantys dalyviai.
Atkreipkite dėmesį, kaip žmonės skirtingai interpretuoja tą pačią kortelę.
Iš atverstų, gyvūnus vaizduojančių kortelių išsirinkite vieną, kurioje pavaizduoto gyvūno savybės Jums labiausiai padėtų įveikti stresinę situaciją.
Daugiau pratimų su metaforinėmis asociatyvinėmis kortelėmis: https://metaforineskorteles.lt/category/mak-praktiskai/